Revija NSZ

Redni letni občni zbor Nove Slovenske zaveze

Jun 1, 2012 - 3 minute read -

Avtor: Meta Velikonja
Redni občni zbor Nove Slovenske zaveze je bil letos 31. marca že dvaindvajseti.
Dnevni red je že ustaljen. Najprej nas vnuki naših članov razveselijo s svojimi glasbenimi nastopi. Vsako leto sproti ugotavljamo, da postajajo pravi umetniki. Letos sta se ojunačila tudi dva naša člana in nam ob spremljavi harmonike zaigrala nekaj narodnih. Z molitvijo Očenaša smo se poklonili spominu naših članov, ki so umrli v zadnjem letu.
Nato nas je pozdravil predsednik društva gospod Anton Drobnič, ki je na kratko opisal trenutne razmere v državi.
Z veseljem smo poslušali naše mlade člane upravnega odbora: Jureta Emeršiča, Federica Potočnika in Marka Mehleta. Njihova razmišljanja ( ki jih tudi objavljamo) predstavljajo osvežitev, morda celo nov veter v našem društvu.
Sledil je pregled opravljenega dela v preteklem letu 2011, s finančnim poročilom in poročilom nadzornega odbora društva. Po potrditvi poslovanja v letu 2011 smo sprejeli še okvirni načrt dela v prihodnjem letu 2012. Glede na zmanjševanje sredstev iz proračuna, bomo tudi mi prisiljeni skrčiti naše načrte, čeprav bo potrebno nekatera dela, ki so jih do sedaj opravljali prostovoljci, v bodoče plačevati!
V razpravi so sodelovali:
Blaža Cedilnik, ki nam v verzih opiše naše razmere;
Velimir Kužatko, bivši predsednik Hrvaškega žrtvoslovnega društva pozdravi prisotne v imenu svojih prijateljev iz Hrvaške. Knjigo: »Sveti Grgur – hrvatski gulag« osebno podari gospodu Drobniču in gospodu Justinu Stanovniku.
Matija Kavčič iz Šentjošta se pohvali, da na zadnjih državnozborskih volitvah »Jankovič« ni dobil niti enega glasu. Na referendumu za družinski zakonik pa je glasovalo 97% volilcev Šentjošta proti Zakoniku. Istočasno nas spomni, da je bila pred 70-imi leti v Šentjoštu ustanovljena prva vaška straža.
Anton Mušič poroča o občinskem pokopu Jožeta Gačnika, žrtve iz Konfina. Ob nezanimanju še živih sorodnikov je uredil vse potrebno, da je na Sodni medicini prevzel ostanke trupla (kost stegnenico) in jih spodobno pokopal v grobu, kjer je postavljena tudi farna spominska plošča – Škofljica. Vsa čast mu!
Avtor: Alexander Jerman. Vse tri besede nosimo v srcuAlexander Jerman

Avtor slike: Alexander Jerman

Opis slike: Vse tri besede nosimo v srcuAlexander Jerman


Jože Kočar poroča, da je za tisk pripravljena tretja knjiga: Farnih spominskih plošč: Prvi del knjige je urejen, kot sta urejeni FSP – prva in druga knjiga. V tretji knjigi je dodatek s 29-timi seznami žrtev, kjer FSP še niso postavljene in 14 krajev, ki so pomembni za protikomunistični upor med drugo svetovno vojno in po njej.
Kovač Marjan nas spomni, da so pred 70. leti VOS-ovci umorili dr. Lamberta Ehrlicha, ki se je kot zaveden Slovenec in katoliški izobraženec zavzemal za uveljavljanje katoliških izobražencev v javnem življenju. Kot »spiritus agens« je deloval v akademskem klubu »STRAŽA«.
Po nagovoru urednika ZAVEZE smo se zbrali na skupnem kosilu in si še izmenjali novice o sorodnikih in skupnih znancih.